Röportaj

Narlıdere Belediye Başkanı Ali ENGİN

Narlıdere Belediye Başkanı Sayın Ali Engin, sorularımı içtenlikle yanıtladı ve kendisiyle Narlıdere’yi, başkanlık dönemindeki plan ve projelerini konuştuğumuz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Tüm İzmir’de olduğu gibi Narlıdere’de de çok büyük bir kadın gücü var ve buranın kadını çok çalışkan. Kadınlara yönelik projeleriniz neler?

Ulu Önderimiz Atatürk’ün dediği gibi: “Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın, ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir” Bizler de kadınlarımızı fazilet sahibi yapmak, güç sahibi yapmak için çaba göstermek zorundayız. Belki yerel yönetimler olarak her bireye istihdam sağlama imkânımız yok ancak bu sorunu aşacak çözümler üretmek, alternatif fikirler yaratmak da bizim görevimiz. Bu doğrultuda Narlıdere’de ilk kez Üretici Kadın Kooperatifini kurduk. Yaklaşık 200 kadınımıza hem üretme hem de ev ekonomilerine katkı sunma imkânı tanıdık. Farklı kurslar ile kadınlarımızı bilinçlendiriyor, yeteneklerini sergilemelerini ve bunu kazanca dönüştürmelerini sağlıyoruz. Kadın Danışma Merkezi’mizde düzenlenen kurslarla da kadınlarımıza yeni ufuklar açıyoruz.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ile röportaj, Nihan Ergin Tanerler, Megaplus dergisi 38. sayı

Kent merkezi dışa doğru genişlerken son yıllarda Narlıdere’de de büyük siteler çoğaldı. Bir yandan da eski ilçenin yerlileri var. Uyumu ve beraberliği sağlamak için neler yapmalı?

Biz toplum olarak bir arada yaşama kültürünü benimseyen, adeta bir aşure gibi, her farklı malzemeden ortak tat yaratan bir milletiz. Bugün Narlıdere’ye baktığınızda İzmir’in en varlıklı ailelerinin de en ihtiyaçlı kesimlerin de burada uyum içinde yaşadığını görürsünüz. Narlıdere sınır olarak çok fazla büyüme alanına sahip değil ancak yeni konutların eklenmesi ile ve kentsel dönüşümün başlaması ile sirkülasyon yaşanacağı doğrudur. İzmir’e ve Narlıdere’ye gelen kısa sürede buranın geleneklerine, kültürüne uyum sağlamakta, bu da bir avantaj olarak yansımaktadır. Uyumu daha da artırmak için planladığımız sosyal sorumluluk projelerini önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz. Ayrıca sokaklarımızda, meydanlarımızda yapacağımız düzenlemeler ile Narlıdere halkı için ortak kullanım alanlarını artıracağız.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ile röportaj, Nihan Ergin Tanerler, Megaplus dergisi 38. sayı

Narlıdereli olmadığınız halde Narlıdere halkı tarafından çok seviliyorsunuz. Bunu neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

İlçelerin ve şehirlerin geliştiği, yenidünya düzeninin damarlarımıza kadar hissedildiği bir süreçte, minimal kimlik kavramının da ortadan kalktığını düşünüyorum. Her insan, bir şekilde bulunduğu ortama uyum sağlayabilmekte ve orada kendisine yer bulabilmekte. Kaldı ki biz siyasetçiler için bu daha kolay alışılabilir bir durum. Ben hayatımı İzmir siyasetine adamış ve CHP İl Başkanlığı yapmış bir insan olarak şehrimizin her köşesinde hizmet ürettim. İnsan biriktirdim. Dostluklar kurdum. Karşıyaka yerine Narlıdere için görevlendirilmem bu anlamda değerlendirilmeli. İzmir bizim, her ilçenin sorunları ortak. Mesele yaptıklarınızla, yapacaklarınızla hizmet ettiğiniz ilçeye layık olabilmekte, halkın takdirini kazanabilmekte. Narlıdere; bilinçli ve vicdanlı insanların yaşadığı bir ilçemiz. Buraya hizmet ederken sorunları doğru tespit ederseniz, çözüm yollarını akıl ve bilim üzerine kurarsanız ve insanlara dokunursanız karşılığında da sevgiyi görürsünüz. Benim yaptığım budur. Bana kucak açan Narlıderelilere de şükran borçluyum.

Narlıdere’nin kendisine özgü sakinleri ve bunların zarif ve sessiz markaları var. Yerel markalar kendilerini daha geniş kitlelere nasıl duyuracak?

Bir kent, gelenekleriyle, alışkanlıklarıyla, coğrafi özellikleriyle, tarihiyle, insan yapısıyla var olabilir. Ancak bunların dışında en önemli kazanımı yerel lezzetleridir. Narlıdere’de bunun tespitini iyi yapıyoruz ve bu lezzetleri Üretici Kadın Kooperatifimiz aracılığı ile daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalışıyoruz.

Çocuklarla ilgili projeleriniz, stratejiniz ve hedefleriniz neler?

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için yatırım yapmaya özen gösteriyoruz. Bu yıl Narlıdere’de ilk kez belediyemize ait kreşimizi hizmete açtık. Öğrencilerimize ve velilerimize hem kaliteli hem de güvenli hizmet üretmeye çalışıyoruz. Kültür sanat kurslarımızda yüzlerce çocuğumuz ve gencimiz var. Projelendirdiğimiz spor tesisi yatırımlarımızla da Narlıdere’de çocuklarımız için güzel bir gelecek hazırlamaya devam edeceğiz.

Türkiye’de, bir ilçe belediyesi bünyesinde ilk kez Çocuk Senfoni Orkestrası kurduk. Ortaokul ve lise düzeyinde 80 çocuğumuz burada konserler verecek, geleceğin önemli sanatçılarından olma yolunda ilerleyecek. Bu oluşumun, ilçemizin marka değerine katkı sunacağına inanıyorum.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ile röportaj, Nihan Ergin Tanerler, Megaplus dergisi 38. sayı

Narlıdere’yi metronun gelmesiyle bir gelir geçer noktası halinden çıkarıp şenlik ve festival noktası yapmak konusunda projeler var mı?

Narlıdere’de günlük yaşamı hareketlendirecek ve buna bağı olarak ekonomiyi de canlandıracak hamleler yapmak istiyoruz. Metro bunun için çok değerli. Artık 1-2 istasyon sonra, neredeyse 1 milyonluk bir nüfusa ulaşabilecek durumda olacağız. Esnafımız kazanacak, sokaklarımız hareketlenecek. Bu nedenle şimdiden sokak sağlamlaştırmalarını yapmak istiyoruz. Bisiklet yollarımızı, sanat sokaklarımızı hazırlamak istiyoruz. Metro bittiğinde, konuklarımızı ağırlıyor olacağız.  

Yukarıköy bölgesi gibi kendine ait çizgisi olan noktaları turizm açısından cazibe merkezi haline getirecek misiniz?

Yukarıköy, ilçemizin tarihi dokusunu yansıtan eşsiz bir yer. Hem tarihi evler hem de meydan kısmı, kısa süre içinde dışarıdan da misafirlerin ilgisini çekecektir. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Meydan kısmını yeniledik, kahvehanelerin, masa ve sandalyelerini modernize ettik. Dekoratif malzemeler ile süsledik. Şimdi umumi bir tuvalet yapacağız meydana. Bir de Kadın Kooperatifimiz için satış merkezi açacağız. Tarihi yapıların restorasyonu için de planlama çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda onu da tamamlayacağız.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ile röportaj, Nihan Ergin Tanerler, Megaplus dergisi 38. sayı

Başarılı her erkeğin sırrı eşidir. Eşiniz Sayın İlke Engin’i anlatır mısınız?

Eşimle uzun yıllardan beri birlikteyiz. Ve bu anlamda şanslı olduğumu düşünüyorum. Bir siyasetçinin, bir belediye başkanının eşi olmak kolay bir şey değil. Sabrı, özverisi ve desteği için kendisine minnet borçluyum. Atatürk’ün ilkelerinden ayrılmayan Cumhuriyet kadınlarının hep en ön saflarda olması gerektiğine inananlardanım. Sadece siyasette değil, başarılı bir yüksek mimar olarak iş yaşamımda da hep yanımda olan eşime müteşekkirim.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ile röportaj, Nihan Ergin Tanerler, Megaplus dergisi 38. sayı

Son olarak, uzun süre görev yapıp yorulacak mısınız yoksa heyecanınızı yitirmemek için sizi besleyecek ekipler kuracak mısınız?

Belediye Başkanlığı heyecan işi… Yoksa günde 15- 16 saat çalışamazsınız. Halka hizmeti aşkla yapanlar asla yorulmazlar. Ben onlardan biriyim. Eğer Narlıdereliler de isterse uzun süre hizmet etme arzusundayım. Narlıdere için en güzel hizmetleri yapana kadar, halkın beklentilerine tam anlamıyla karşılık verene kadar yorulmak yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu