Güncel

Arınmak

Sibel KÖROĞLU - MegaPlus Dergisi Genel Yayın Koordinatörü

Sibel KÖROĞLU

MegaPlus Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Arınmak…

Temizlenmek… Arınmak… Ne güzel, ne anlamlı sözcüklerdir. Temizlenme sürecini bir tekerleğe benzetirim ben. Bir tekerleğin dönüşünü izlemek gibidir arınma akışını izlemek. Geride kalanlara şöyle bir göz atıp yeni bir yolda ilerlemek nasıl da heyecan vericidir. Tıpkı bir su arıtıcının suyu arıtırken çeri çöpü ayıklayıp tertemiz ve saf bir suyu ortaya koyması gibidir arınmak. Nasıl da huzur verir insana…

Klasik karşılığından daha fazla anlamlar içeriyor benim için temizlik” kelimesi. Yani en basit haliyle mutfak tezgahını şöyle bir elden geçirmek, yerleri ovalamak falan değil… Bana göre fazlayı, “safraları” atmak aslında temizlenmek. Yaşamda temizlik yapmak ise biraz insanları ayıklamak demek. Tüketen ilişkilerden sıyrılmak, aşağı çeken insanlardan uzaklaşmak, işlevsiz kalabalıklardan kurtulup daha duru, daha temiz ama daha dolu dolu beraberliklere sarılmak…

Bahar gülümsüyor. İzmir’in en güzel zamanları başlıyor. Sokak sokak huzur, her adımda umut dolu ilkbahara doğru akıyor zaman. Hayatın döngüsüne bir baksak yapmamız gerekeni de görüyoruz aslında. Doğa bile kendini kaç kez yeniliyor bir yılda. Tam da fazlalıklardan kurtulup arınma zamanı. Sadece biraz cesaret ve adım atmak gerekli. Önce insanın kendisiyle yüzleşmesi gerekiyor sanırım. Sonrası kendiliğinden geliveriyor. Karar verebilmek çok önemli. Ve beyler kusura bakmasın ama kadınlar bu konuda daha cesur ve hızlı bence. Ve kadınlar her durumda yeniden bir mucizeye imza atabiliyor.

Sevgili Benan’ın altı yıldır her gösteride tekrarladığı gibi “Yaşamın eleğine güvenin; o tatlı tatlı eliyor tozu, kiri. Geride kalanlarsa yaşamlarımızın büyük taşları. Vazgeçilmezlerimiz.” Enerjimizi alanlara zaman harcayacağımıza o büyük taşlara daha çok sarılmanın zamanı işte. Temizlenip dirilmekten, yenilenip güçlenmekten çekinmeyelim.

Ha, siz yapamıyor musunuz? İnanın hayat öğretiyor bize zaten yenilenmeyi, yıpranmıştan, yıpratandan kurtulmayı… Yaşamın göz kırpmalarını görme vakti.

İyi okumalar…

YENİ BİR YERDEN BAŞLAMAK DİLEĞİYLE 

Sibel KÖROĞLU

MegaPlus Dergisi Genel Yayın Koordinatörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu