Röportaj

Evcil Esnaf Atölyesi: Hattt Art

Aslında tiyatrocu olan Hatice Pınar Bayram, radikal bir karar alıyor ve İzmir’e taşınarak kendine bir atölye kuruyor; Evcil Esnaf Atölyesi… Burada tshirtler boyuyor, el emeği eskitmeler yapıyor, figürler çiziyor, workshop’lar düzenliyor. Açılalı daha 2 ay olmasına rağmen çok keyifli işlere imza atıyor. Aynı zamanda kendi gibi başka el emeği işler yapanları da destekliyor, onlara da yer veriyor. Kendisiyle onun hikâyesini dinlediğimiz keyifli bir sohbet ettik…

Hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

2 aydır bu atölyeyi işletiyorum. Aslında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Akşam Okulu’nda tiyatro eğitimi aldım. Uzun süre tiyatro ve dizilerde rol alıp televizyon, sinema sektöründe çalıştıktan sonra İstanbul Kariyer Eğitim Kurumları’nda 2 yıl moda tasarım ve styling eğitimi aldım. Moda tasarımda stilistlik bölümünü kendime yakın bulup çizim yapmaya başladım. Daha sonra hobi amaçlı İstanbul’daki evimde tshirt boyamaya başladım. Kendime diye yola çıkmıştım ama ardından çevreme de yavaş yavaş yapmaya başladım. Sonrasında sağ olsun Ata Demirer’in bir reklamıyla yaptığım işler büyümeye başladı. Çok küçük bir meblağ ile bu işe girmeye cesaret ettim. Yüklü miktarda tshirt satın alıp boyamaya başladım. Ardından kişiye özel çalışıp insanların istediği ve hayal ettiği şeyleri onların kıyafetlerine taşımaya karar verip bu işi büyüttüm. İzmir’e taşındım, Üretici Kadınlar Derneği adında bir platformda çalışmaya başladım. Dernekte çevre edinip burada bir dükkân açtım. Asansöre yakın, Yalı durağında çok keyifli bir atölyem oldu. Çalıştığım ürünlerin hepsi el yapımı, kesinlikle baskı değil, kumaş boyasıyla yapılıyor, düşük ısıda 40 derecede yıkanabiliyorlar. Kişi özel olarak hangi deseni isterse ben onun bedenine uygun kıyafette hazırlayıp sunuyorum. Onun dışında ahşap boyuyorum, zaman zaman evlerde duvar boyuyorum. Tasarımı çok seviyorum; botlar, çantalar, kot ceketler süslüyorum.

Evcil Esnaf Atölyesi, Hattt Art, Hatice Pınar Bayram, Megaplus dergisi 40. sayı

Bir tiyatro geçmişin de var. Peki, tiyatroyu neden bıraktın?

Aslında bırakmak istemiyordum ama bizim işimizde hep bekleme süresi oluyor. İstanbul’da dizilerde de oynadım, Gani Müjde ile çalıştım. 13 yıl tiyatro yaptım, çocuk oyunlarında, yetişkin oyunlarında oynadım. Ancak bu meslekte iş geldiği zaman çalışıyorsun, iş gelmediği zaman boş oluyorsun. Ben de dolayısıyla oyunculuğun yanında bir meslek edinmek istedim. Böylelikle moda tasarım ve stilistlik kursuna gittim ve bir dönem insanları giydirme ile uğraştım. Vücut tipini bilmeyen kişilerle, alışveriş yaparken kararsızlık yaşayıp doğru ürünü seçemeyen kişilerle çalıştım. Stilistlik kursunda çizmeyi ve boyaları çok sevdiğimi keşfettim, bunlar bana terapi gibi geliyordu…

Evcil Esnaf Atölyesi, Hattt Art, Hatice Pınar Bayram, Megaplus dergisi 40. sayı

Sonrasında nasıl ilerledi hayatın?

Evlendim İstanbul’da. Evde bir şeyler üretip insanlara kendimi duyurabilirim diye düşündüm. Sonra o işi bırakıp tamamen buna yöneldim. Resim yapmayı çok seviyorum. Kendimi saatlerce boyaların içinde düşünmeye bırakıyorum. Beni çok rahatlatıyor. Aynı zamanda bundan para kazanmak da hoşuma gidiyor.

Bu atölyede başka neler yapıyorsun? Workshop’lar oluyor mu?

2 ay oldu bu atölyeyi açalı. Bu 2 ay içinde birkaç kişi ile tshirt boyama dersleri yapabildik. Aslında, bir okula gidip 10-15 kişilik çocuk grubuyla kendi tshirt’ünü yaratma ya da sevdiği bir karakteri tshirt’üne boyama workshop’u yapmak gibi bir hedefim var. Burayı açarken de hedefim şuydu; evde oturup el emeği işler üreten bir sürü kadın var. Ben de bu şekilde başladım. Burada da zaman zaman insanların getirdiği ürünlere yer veriyorum. Burayı bir bakıma da benim gibi evde oturup bir şeyler üreten insanlar getirsin burada ürünlerini benim üzerimden sergileyip satışa sunsunlar düşünceliyle de açtım.

Evcil Esnaf Atölyesi, Hattt Art, Hatice Pınar Bayram, Megaplus dergisi 40. sayı

İlerleyen dönemlerde neler yapmak istiyorsun?

Aslında ilerleyen süreçte çizimlerimi bir baskı makinesi yardımıyla seri üretime geçirmek istiyorum. Genel olarak hep kendim çizmek istiyorum. Hazır bir desen üzerinde değil, kendim desen çıkartıp onu basmak istiyorum. Bu da uzun bir vade tabii… Aynı zamanda ahşap eşyalarını getirenlere eskitme de yapıyorum burada… Ev dekorasyonuyla da ilgileniyorum. Aynı zamanda kendi tekstil ürünlerini getirenler de oluyor.

Bir ürüne başladığın zaman ne kadar sürede hazır oluyor?

Desenine ve biraz da benim ruh halime bağlı. Bu işte seri üretim olmadığı için aynı hafta içinde aynı deseni ard arda yapmak benim için çok zor oluyor. Mesela bazen bir şeyi yaparken desen istediğim gibi gitmiyor, bırakıyorum. Genellikle eğer yoğun değilsem bir günde siparişi teslim ediyorum.

Tshirt üzerine yaptığın çalışmaların fiyatları nasıl?

Ürünleri 1 buçuk yıldır bazı markalardan anlaşmalı alıyorum. Tshirt, boyama, desen ile birlikte bir basic tshirt 125-150 tl arasında fiyatlarda oluyor.

Evcil Esnaf Atölyesi, Hattt Art, Hatice Pınar Bayram, Megaplus dergisi 40. sayı

Kot ceketlerin üzerine yaptığın çok güzel figürler var, bunların fiyatları nasıl?

Kadınlar için olanlar 200 tl’den başlıyor, 300’e kadar gidiyor. Erkekler ise 300’den başlıyor 450’ye kadar gidiyor. Kendi ceketini getirene sadece boyama ise maksimum 100 tl, desene bağlı olarak daha az aldığımda oluyor…

Workshop’ların ne kadar, onları nasıl ücretlendiriyorsun?

Daha önce workshop’a gelen 3 kişinin de deseni başarılı değildi, zaten bu zamanla olabilecek bir şey. Çalışmayı 2 saatlik bir zaman diliminde yaptık. Kişiler daha önceden desenlerini belirledi, ben onların çıktılarını alıp, çizimlerini kolaylaştırdım. Sadece boyama kısmında neler yapabileceklerini, nasıl gölge verebileceklerini, nasıl gerçeğe daha yakın olacağını gösterdim. Daha sonra da kendileri tshirtlerini hazırladılar. Saati 65 tl olup, tshirtler ve bütün malzemeler benden aitti.

Evcil Esnaf Atölyesi, Hattt Art, Hatice Pınar Bayram, Megaplus dergisi 40. sayı

Burayla ilgili neler istiyorsun, hayallerin neler?

Buraya insanlar gelsin, ders dışında da burada bir şeyler yapsın istiyorum. Vakit geçirsinler, kendileri üretiyorlarsa gelsinler burada yapsınlar ya da bana katabilecekleri şeyler varsa ben onlara da açığım. Talepler farklılaştıkça ben de farklı şeyler koymaya başladım. Jeanlar olacak, kot pantolonlar falan gelecek. Mesela çantalar istiyorum, el emeği çok güzel takılar var onlardan istiyorum. Evlerinde eğer böyle şeyler yapanlar varsa bana ulaşsınlar. İnstagram adresim ‘@hattt_art’ buradan takip edip benimle iletişime geçebilirler.

İnsanlar bana ürünler getirebilir, ben onlardan ürünlerini koydukları için kira bedeli ya da başka bir şey talep etmiyorum. Sadece burayı vitrin olarak kullanmak istiyorum.  Şu ana kadar amigurumi bebekler, takılar, takı stantları, kırlent getirenler, çanta getirenler oldu. Hepsi de gerçekten insanların uzun vadede yapıp, emek harcayıp, evinin bir köşesine atıp, ‘nasıl satacağım ki?’ dediği şeylerdi. Ben insanların bu tarz el emeği ürünlerini burada sergilemelerinden mutluluk duyuyorum.

Hatice, çok genç, gözü kara, çok keyifli işler yapıyor. Çok güzel yerlere geleceğini biliyorum, yolu hep açık olsun…

www.evcilesnaf.com

İnstagram: @hattt_art

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu