Röportaj

AYSEL ÖZTEZEL: “Ben Yaparsam Sen De Yaparsın…”

Bir Kadın Bir Erkek

Röportaj: Erkan Sevinç | [email protected]

Yaklaşık 40 yıldır sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlenen Aysel Öztezel… TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı. “İzmir’den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli” ödüllerinden birinin sahibi olan Öztezel doğma büyüme Karşıyakalı, ancak eş durumundan Göztepeli. Aysel Hanım bir dönem fırtına gibi esen kadronun “Cango” lakaplı futbolcusu, futboldan kopmamak ve askerliğini ertelemek için o üniversite senin bu üniversite benim okuyan eşi Cenap Bey ile Basın Yayın’da tanışıyor. İzmir’in ilk alışveriş merkezi Park Bornova Outlet’i başarıyla yöneten, özellikle kadının toplum içinde ön plana çıkması için büyük çaba sarf eden Aysel Öztezel 2020’nin ilk günlerinde bakın neler anlatıyor.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Öncelikle TOBB’daki görevinizden başlayalım…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 2007’de kurulan kadın girişimciler kurulları 81 ilimizde faaliyetlerini sürdürmekte. TOBB’un 6500 kadın üyesi var. Kurul üyeleri kendi iş sahalarında lider olan iş kadınları, yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenlerden, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve girişimciliği destekleyen kamu, kurum ya da kuruluş temsilcilerinden oluşan bir yapı. Başkanımız TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’dur. Hedefimiz, bulunduğumuz ilde tüm kadınlarımızı, çalışma hayatının içine alabilmek, onları birey olarak yüreklendirmek ve güçlendirmektir.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu başkanlığında ikinci dönemimdeyim. 280 kadınla birlikte bizden daha az şanslı kadınlara el uzatmak ve rol model olabilmek, kadınları iş hayatına sokabilmek istiyoruz. İnanıyoruz ki iş kadını olmanın ayrı bir meziyeti ve özelliği var. Evde oturan kadınla ailenin geçimini sağlamak günden güne zorlaşıyor. Ekonomik koşullar kadını sadece çocuk büyüten bir rolden çıkarttı. Kadın evine gelir getirici bir konuma geldi. Kadınla erkeğin mutluluğunun temeli böyle atılıyor artık. Etrafta yaşananları, kadının toplumdaki durumunu görüyorum. Ben çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışırken bir şeyler verirken bir şeyler de aldım. Öğrendiğim çok şey oldu. Kadına şiddet, tacizler, kadının layık olduğu yerde bulunmaması, kadın standartlarının çok aşağıda olması daha da motive ediyor bu çalışmalarımızda. Öfkelendiriyor da. En büyük şansım İzmir koordinatörümüzün Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli olması. İzmir’de eğitimlere çok ağırlık veriyoruz. “Sıra Dışı Eğitimler” adı altında eğitimlerimizi borsa binasında sürdürüyoruz. Kadınlarımız iş hayatı konusunda şimdi daha büyük düşünmeye başladılar.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Kadının toplumdaki durumu ortada…

Türkiye’de kadın girişimci oranı hala % 8. Mülk sahibi kadın % 9. Amerika’da bu oranlar nerdeyse %50. “Ben yaparsam sen de yaparsın” diyorum. İnsanlar neye tutku duyuyorlarsa onun peşinden koşmalılar inatla. Severek, isteyerek yapmanın sonuçları mutluluk ve başarı olur.

Erkeğin yeri nerede peki?

Her şey birlikte güzel. Feminist duygular içinde hareket etmiyoruz. Girişimci kadının eşine ve ailesine katkıları oluyor. Aile birliği için zaten bunun olması gerekiyor; eş hep yanında duracak. Ben başarıyı eşimin hep yanımda olmasıyla sağlayabildim. Her konuda “yaparsın” diye beni ön plana çıkardı. Sıkıldığım zamanlar “Benim bildiğim Aysel sıkılmaz” diye hep teşvik etti. Eşim daima benim itici gücüm oldu.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Nasıl vakit buluyorsunuz bunca işe?

Özel hayatımdan ödün vererek. İş hayatımdan asla ödün vermiyorum. Çalışma hayatını çok seviyorum. Sivil toplum kuruluşlarındaki birikimlerimin iş hayatına olumlu yansıdığını fark ediyorum.

İş hayatına gelmişken Park Bornova Outlet’den söz edelim.

Biz bir aile şirketiyiz. Park Bornova, Mat inşaat’ın yan kuruluşu… İki kardeşim Engin ve Ersin Turhan’ın destekleriyle her gün büyüyoruz. İzmir’in ilk AVMsiyiz. Alışveriş merkezi bilincinin olmadığı bir dönemden beri hizmet veriyoruz. Bizden sonra büyük harcamalarla çeşitli AVMler kuruldu, kurulmaya devam ediyor. 500 kişiye istihdam veriyoruz. Eş ve evlatlarla 1500 kişi ekmek yiyor. İşsizliğin boyutlarını biliyorsunuz.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Böyle bir yatırım yapmasaydınız çok daha fazla kazanabilirdiniz…

Evet ama bu kentimize ihanet olurdu. Bir İzmirli olarak rica ediyorum; bu kente yatırım yapın, istihdam yaratın. Gelin bize bir bakın; en ucuz sinema burada, keseye uygun fiyatlarla ünlü markalar burada, yemek ve çocuk oyun alanları burada, bowling burada. Kendi imkanlarımızla müşterilerimize araba dağıtıyoruz. Kadınlara, gençlere, çocuklara, engellilere yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarımız var. AVM’mizi kime hitap ettiğimizi bilerek geliştirmeye de devam edeceğiz. Yıllardır bizimle birlikte olan sadık bir müşteri kitlemiz var.

Bir kadın yöneticisi olarak AVM yönetmeyi değerlendirir misiniz?

AVM yönetmek özellikle bir kadın olarak zor ama keyifli. İşimiz insana hizmet ve işlerin en zoru insana hizmettir. Yaptığımız iş bir takım oyunu; görevleri doğru kişilere vererek başarılı olmaya çalışıyoruz. Kadınların en çok sevdiği şey alışveriş ve bende onun merkezindeyim.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Ekonomi çalkantılı. STK yöneticisi bir iş kadını olarak 2020’yi nasıl görüyorsunuz?

2020 için heyecanlıyım. Olumsuz şeyler yazılıyor, çiziliyor. Onların etkisinde kalmamaya çalışıyorum. Yeni bir yıl, yeni bir adım demektir. Daha doğru adımlar atarak aile birliğinin çok koptuğu dönemleri geride bırakacağımıza inanıyorum. Sivil toplum kuruluşları çok bölündü. Bunları dernek ve vakıflardan sorumlu bir bakanlık bünyesinde toplarsak birlikte hareket daha güçlü olur düşüncesindeyim.

Aileden söz edelim biraz da…

50 yıldır yürüyen bir evliliğim var. Çocuklar, torunlar… Çocuklardan biri makine mühendisi diğeri hukuk okudu. Oğlumdan iki tane dünya güzeli torunum var. Onlarla ayrı şehirlerde olsak da görüntülü telefon ile yan yanayız.

Aysel Öztezel, Park Bornova outlet, Röportaj, Erkan Sevinç, Megaplus dergisi 39. sayı

Karşıyakalı ama eş durumundan Göztepe’lisiniz.

Göztepe aşkı Cenap’ın altın yıllarından geliyor. Şimdi Göztepe aşığı olarak eşim başkan Sepil ile o heyecanı tekrar yaşıyor. Yönetimde değil ama dışarıdan tam destek.

Yorgunluğunuzu nasıl atarsınız?

Başarıyı yakaladığımda huzur içinde oluyorum. Seyahat etmeyi seviyorum. Arkadaş gruplarının içinde olmayı da seviyorum.

Şarkı da söylüyorsunuz…

O bir sosyal sorumluluk projesiydi. Aslında enstrüman da çalmak isterdim, şarkı da söylemek ya da tiyatro da yapmak. Ama olmadı.

Ne tür müzikler dinlersiniz?

Her tür müzik dinlerim. Torunlarım sayesinde rap bile dinliyorum.

AVM yöneticisi olarak alışveriş artık yaşam biçiminiz olmalı.

Alışverişi kim sevmez. Ben alışverişte kendimi dizginlemeyi bilirim. En çok ayakkabı alırım. Alışveriş yapmasam da mağazalar “lütfen girin, uğur getiriyorsunuz” dedikleri için AVM içinde her gün mağazaları geziyorum.

Bu yoğun hayatta yaşadıklarınızı yazmayı düşünüyor musunuz?

Ufak notlarımı toplamaya başladım. Bir denemeler şeklinde ve torunlarıma hediye olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu