Yaşam

Renkli, Neşeli, Özenli; Shaz Çanta

Bahar ve yaz aylarının değişmez aksesuar çantalar… Rengarenk ve renkli çantalar… El yapımı çanta deyince akla gelen ilk isimlerden biri oldu SHAZ 10LINE. Instagram hesabından takip ederek başlayan tanışıklığımız önce müşterisi yaptı bizi. Ardından meraklısı olduk. Verdiği sipariş kargodan geldiğinde mutlu olmayan bir kadın daha görmedik. Sadece kumaşları ve tasarımları değil, her ürünün çok özenli dikilmesi ile de memnun müşteri kitlesini arttıran Shaz 10line markasını Şaziye Alanyalı’dan dinledik.

Profesyonel hayat ve ben birbirimizden sıkılınca ne yapsam düşüncesi ile çıktı Shaz çantalar. Plansız programsız… Ne malzeme alacak yeri biliyordum, ne isim düşünmüştüm, ne de bir müşteri kitlem  vardı. Instagram’da hesabım bile yoktu.  Hani çok isteyince bazı şeyler kendiliğinden olurmuş ya, bu iş de öyle oldu. Hatta beklediğimden bile güzel oldu.

SHAZ 10LINE, shaz el yapımı çanta, megaplus dergisi 35. sayı

Bu işi yapabilmemde en büyük minnetim anneciğimden gelen el becerilerim. Kendisi örgü ve dikiş konusunda tam bir üstat. Aynı zamanda en büyük eleştirmenim.

Başından itibaren arkadaşlarımın katkısı da çok büyük. İsmimi bir arkadaşım kağıda yazıp verdi. Logomu bir akrabam hazırladı. Instagram konusunda bir arkadaşım yardım etti. İlk müşterilerim arkadaşlarım ve onların arkadaşları oldu.

Ve aradan geçti 4 sene; Shaz çantalar “iyikilerim”den oldu.

Shaz çantaların özellikleri

SHAZ 10LINE, shaz el yapımı çanta, megaplus dergisi 35. sayı

Çantaları hazırlarken çok renkli olmasına çalışıyorum. Çünkü giyimimde koyu renkleri tercih eden ben içimdeki renkleri onlara yansıtmayı seviyorum. Yaptığım seyahatlerin de katkısı çok büyük.  Hindistan seyahatimdeki renklerin cümbüşü, Meksika seyahatimdeki Frida’nın kadınlığı, Küba seyahatimdeki güzellikler, Japonya seyahatimdeki gelenekler ve teknolojinin zıtlık uyumu ya kumaşlarda ya modellerde ya da aksesuarlarda kendini gösteriyor.

Çantalarımın hafif, kullanışlı ve ekonomik olmasına özellikle dikkat ediyorum. Hepsini kendim hazırlıyorum. Örgü ve dikiş konusunda bazen destek alıyorum ama her çantanın bitişi benim elimden oluyor.    

Takdir ve eleştiriler çok önemli

Takdirler de eleştiriler de kendimi geliştirmeme ışık oluyor. Dört senedir biriktirdiğim güzel hikayelerim var. Mesela işe yeni başladığım sıralarda Eminönü’nde malzeme ararken “bu soğuk havada ne işin var buralarda, git evinde çay iç” diyen dükkan sahibini hiç unutabilir miyim? Bir alışveriş merkezinde arkadaşıma getirmiş olduğum çantayı beğenip yanımıza gelen hanımefendinin arkadaşımdaki çantayı alıp gitmesi kolay kolay yaşanacak bir hikaye değil. Frida desenli çantayı kullanan bir komşumun metroda durdurulup nereden aldığının sorulması, bir arkadaşımın uçakta çantasını kabin üstü dolabına yerleştirirken hostesin beğeniyle nereden aldığını sorması çok güzel anılar benim için.

SHAZ 10LINE, shaz el yapımı çanta, megaplus dergisi 35. sayı

Tabii ki hep güzel hikayeler yok; aksilikler, eleştiriler, başarısızlıklar da oluyor. Onlardan da kendime ders çıkartıp nasıl daha iyi yapabilirimi bulmaya çalışıyorum. Sonuçta biliyorum ki sevgiyle yapılan her işin karşılığı güzel oluyor.

Instagram: shaz10line

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu