Yaşam

Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu

Yasemin Doğurga kendisini “hayata denizkızı olarak gelebilmeyi hayal edenlerdenim” diye tanımlıyor. İnsan hayatında suyun mucizevi yararları olduğuna inanıyor. ABD’de okul öncesi çocuk eğitimi ve gelişimi üzerinde eğitim alan Yasemin Doğurga 20 yılı aşkın süredir çocuklarla ilgili farklı alanlarda çalışıyor.

WaterBabies, Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu, MegaPlus Dergisi 30. Sayı

Girişimci ruhu ve çocuklara olan sevgisi onun İzmir’in ilk doğum fotoğrafçısı olarak tanınmasına neden oldu. Yedi yıl en güzel ve özel anların tanığı oldu. Oğlunun dünyaya gelmesinden birkaç yıl sonra, Türkiye için yepyeni bir konu olan “bebek yüzme eğitmenliği” konusunda eğitim aldı. Üç yanı denizlerle çevrili olan ülkemizde, site ve evlerde havuzların da çoğalması Yasemin Hanım’ı çocukların daha güvenli ve sağlıklı yüzmeleri konusunda heyecanlandırdı. Altı yıl önce yüzme ve su güvenliği konusunda eğitimler vermeye başladı. Aquababies Türkiye franchise sorumlusu olarak 10 ilde şube kuran Yasemin Doğurga, Aquababies İzmir’in de kurucusu. İngiltere’nin Yüzme Eğitmenler Federasyonu’nun eğitmeni olarak Türkiye’nin tek 0-5 yaş bebek-çocuk yüzme ve can kurtarma eğitmen eğitmeni unvanıyla bugüne kadar 50’den fazla eğitmen yetiştirdi. Yine İngiltere’de Watsu Aquaterapi 2. seviye eğitimlerini tamamladı. Engelli ve tüm bebeklere yüzme ve su terapisi konusunda yardımcı olacak eğitmenleri artık Waterbabies markası çatısında yetiştiriyor.

STA Bebek Yüzme Eğitmen Eğitmeni Yasemin Doğurga, MegaPlus okurları için bebek ve çocukların gelişiminde suyun yararını ve Waterbabies konseptini anlattı:

WaterBabies, Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu, MegaPlus Dergisi 30. Sayı

Okul öncesinde yüzme öğrenmek

Yüzmenin bebek ve çocukların fiziksel, psikolojik, sosyolojik gelişimde büyük katkıları vardır. Onların fiziksel aktivite, kuvvet ve koordinasyon gelişimine yardımcı olur. Suda egzersiz yapabilmeleri kas simetrilerinin gelişimine yardımcı olur.

WaterBabies, Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu, MegaPlus Dergisi 30. Sayı

Bebek ve okul öncesi yüzme eğitimi, bebeklerin vücudunun her iki tarafındaki kasların simetrik olarak geliştirmesini sağlamak üzere fizyoterapi ve osteopatiyi bir araya getirerek bebeği güçlendirir. Kalp, solunum sistemi ve genel sağlık durumunu geliştirir.

WaterBabies, Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu, MegaPlus Dergisi 30. Sayı

Engelli bebekler suda serbest şekilde hareket edebilme imkanı bulurlar. Bebek yüzme eğitimi özellikle prematüre bebekler için faydalıdır çünkü yüzme prematüre bebeklerin motor gelişimini yeniden elde etmesine yardımcı olur.

WaterBabies, Suyla Büyüyen Çocuklar Daha Mutlu, MegaPlus Dergisi 30. Sayı

Waterbabies konsepti

Suyun çocukları için yararının bilincinde olan ebeveynler ülkemizde bu dersler için uygun kapalı havuz bulmakta zorlanıyorlar. Son yıllarda yeni nesil bebek SPAları sayesinde bebeklere uygun sıcaklık ve temiz suya sahip iç mekan havuzlar tasarlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu