Röportaj

Geçmişi Selamlayan Vatkalı: Duygu YAZICI ŞİŞMAN

Benan BİLEK ile Biz Bize

Duygu Yazıcı Şişman ile e-ticaret yönetim ve danışmanlık hizmetleri veren Dijitall.net’teyken tanıştım. “İçerik Editörü” olarak görev yapıyordu ve e-ticaretin can damarı olan içerik bilgilerini hazırlayarak ürünü tanımlıyor, özelliklerini anlatıyor ve potansiyel müşteri için ürünü beş duyuya hitap eder hale getiriyordu. Bir gün yanına ilişmiş anlarımdan birinde küçük çizimler ve anlatımlarla bezeli not defterini gördüm. Notlarını bile değişik tutan bu genç kadına hayran oldum. VATKALI GÜVE’yle o zaman tanıştım. Meğer ne de gecikmişim. İzmir’de Vatkalı Güve’yi bilmeyen neredeyse bir tek benmişim. Duygu’yu, sevgili eşi Çağdaş’ı ve beraber büyüttükleri markaları Vatkalı Güve’yi tanıdıkça “müptela” oldum. Olur da, hala tanımayan varsa diye, bu sayıda BİZ BİZE’ye Duygu’yu konuk ettim.

Eskiye, yaşanmışlıklara çok değer verirken bir markanın yaratıcısı oldun. Vatkalı Güve’nin hikayesi aslında senin hikayen…

Eskilere olan ilgim çocukluğumda başladı. O zamanlarda hoşuma giden pek çok kıyafet ve eşyayı atılacaklar arasından ayıklar ve saklardım. Annemin artık giymediği gömlekleri, amcamın kullanmadığı prizmatik cetveli, mutfakta bir köşede unutulan nihale, büyük babamın fotoğrafçılığından kalan film negatifleri ve daha pek çok hatıra şu an dükkanımızın ve evimizin faklı köşelerinde bizimle yaşamaya devam ediyor.

Yakın çevremi aşarak farklı kanallardan ürün toplamaya üniversitede başladım. Biyokimya bölümünde öğrenciydim. O zamanlar sadece kendim için topluyordum. Tüm paramı pazarlarda ve kermeslerde harcamaya başladım. Öğrenci odamda küçücük alanda istiflemeyi, duvarları aksesuarlarla donatmayı ve en az yer kaplayacak şekilde depolamayı öğrenmiştim bile.  “Bir gün dükkanımda satarım” diye bahsettiğimi yıllar sonra bir arkadaşımdan duyduğumda şaşırdım aslında meğer temelleri atıyormuşum.

Geçmişi Selamlayan Vatkalı: Duygu YAZICI ŞİŞMAN - MegaPlus Dergisi 32. Sayı

Farkında olmadan Vatkalı biçimleniyor sanırım o zamanlarda…

Çağdaş’la ellerimizin birleşmesinden birkaç ay sonra Vatkalı Güve sohbetlerimizde yer etmeye başladı. Yıllardır biriken eşyalar artık isteyenlerin olacaktı. 1. yılımızda markamızın adını almış; sosyal medya hesaplarımızı açmış ve evimizi dükkan yapmıştık. Aynı zaman diliminde ben Biyokimya ile mutlu olmayınca iş alanımı değiştirdim ve güzel tesadüflerle kendimi Dijitall.net’te buldum. (Seni de orada buldum.:)) Sosyal medyanın gücü ile binlerce insana ulaşabilme şansı yakaladık ve kapımız da daha çok çalar oldu.  Bir oda ile başlayan macera bir yıl sonra bir ev dükkana dönüştü. Sosyal medya ve e-ticaret üzerine tecrübeler cebimde vatkaliguve.com ile iki yıl önce kendi ayaklarımın üzerinde durmaya başladım. Şimdilerde hala Bornova’da dükkanımız ev, evimiz dükkan yaşayıp gidiyoruz.

Geçmişi Selamlayan Vatkalı: Duygu YAZICI ŞİŞMAN - MegaPlus Dergisi 32. Sayı

Ailecek Vatkalı’sınız siz, değil mi?

 Vatkalı Güve’ye ilk büyük adımı fotoğraf makinesi alarak attık. Çağdaş fotoğrafçılık konusunda kendini geliştirdi ve şiirlerin de desteğiyle zamanla marka tarzımız oturmaya başladı. Dolabımız geçmiş zaman dolabına dönüştü, yenileri giyemez olduk. Her sabah saatlerimizi kurmaya razıyız. Lambalarımız, fincanlarımız arabamız yaşlı. Bazen zorlaştırıyor gibi görünebilir, ama sevince öyle olmuyor. Bir de kedimiz var Bakır. O da eskiyi daha çok seviyor, kumaşların içinde büyüdü anlıyor. Eski olana kıvrılıveriyor.

Bu yolda ailemiz ve arkadaşlarımız hep yanımızdaydı. Anneler sandıklarını boşalttı, antika aile yadigarları evimizde bavul bavul toplandı; eskiye değer verdiğimizi bilenler hep eli dolu uğradı. Özellikle aileden gelen gelinlikleri ve nişan kıyafetlerini saklıyorum, ileride özel koleksiyon yapabiliriz.  Bu vesile ile de herkese teşekkür ederim. Hepiniz Vatkalı Güve’ye kanat oldunuz.

Vatkalı Güve’deki ürünleri nerelerden buluyorsunuz?

Dükkanımızda çoğunlukla 1960-90 arası kıyafet ve aksesuarları ağırlıyoruz. Ürünlerimizi gezerek topluyoruz. Farklı şehirlerde pazarları ve antikacıları dolaşıyoruz, güzel vintage parçalar bulabileceğimiz kermesleri takas ve ikinci el pazarlarını sık sık ziyaret ediyoruz. Yıllardır pazar esnaflarıyla oluşan tatlı muhabbetin de kaymağını yiyoruz. Gizli hazinelere ulaşabiliyoruz.

Geçmişin modasına verilen değer hep arttığı için vintage severler de artıyor. Biz de hoşumuza giden parçalara dükkanda yer vermeye çalışıyoruz. Ürün çeşitliliğimiz bu nedenle epey geniş yelpazeye sahip. Kıyafet ve takıların yanında şapkadan çantaya, saatten masa lambasına kadar her şey olabilir. Böylece her yaşa hitap ediyoruz. Bazen çocuklara kukla, bazen geçmişi tekrar yaşamak isteyenlere bir hatıra oluyoruz.

Geçmişi Selamlayan Vatkalı: Duygu YAZICI ŞİŞMAN - MegaPlus Dergisi 32. Sayı
Duygu YAZICI ŞİŞMAN

Vatkalı Güve dükkan ve e-dükkan dışında nasıl buluşuyor müşterileri ile?

Bu işin en zor kısmı uzun zaman aynı mekânda zaman geçirmenin rehaveti olsa gerek. Bu problemi gezerek çözeriz diye heveslendik.  Üç yıl önce gezgin dükkân hayali gerçek oldu. Evlendikten sonra T3 minibüsümüze kavuştuk ve festivallerde gezgin dükkânımızla var olmaya başladık. Her geçen yaz artan gezilerimizle gezgin dükkanı yaşam tarzı haline getirmeyi istiyoruz. Gerçek olursa kırlarda yaşarız herhalde.

Eş ve iş bir arada iken dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Çağdaş’la gece gündüz beraberiz. Kendiliğinden gerçekleşen iş paylaşımı ile sakin bir hayatımız var. Birbirimizi güzel tamamlıyoruz. Ev işlerinde ben daha aktifim, o dükkanda koşturuyor. Dükkana yeni gelen her parçanın temizliğini ben yapıyorum ama tadilat ve dikiş işleri varsa Çağdaş’ta. İnce işleri o daha iyi yapıyor. Sabırlı ve sakin. Fotoğraf çekimlerini birlikte yapıyoruz. Ütüyle bu kadar haşır neşir olacağımı bilmezdim… İş ev iç içe olduğu için ne yapacağıma günün akışında karar veriyorum. Zamanı güzel yönetirsem çok keyifli oluyor.

Başka keyiflere zamanın kalıyor mu? Son zamanlarda seramikle de ilgilenmeye başladın sanırım.

Dükkandan arta kalan zamanlarda birkaç arkadaşımla seramik hamuruna merak sardık. Bir yıldır günümden 2 saatimi üretime veriyorum.  Bu sayede el emeğimden para kazanmanın hafifliğini yaşıyorum.  Yaptıklarımı merak eden olursa “birodada” sayfasında görebilirler; birkaç arkadaş tasarımlarımızı bu sayfada sergiliyoruz.

Sadece eskilere değil, kalplere de dokunduğun için sağ ol Duygu. Ve Duygu ile el ele vererek işi daha da geliştirdiğin için teşekkürler Çağdaş. Yolun açık olsun Vatkalı Güve.

www.vatkaliguve.com

https://www.instagram.com/vatkaliguve/

https://www.facebook.com/vatkaliguve

https://www.instagram.com/bir.odada/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu