MekanRöportaj

Röportaj: İlker Tanerler

“Dansa, müziğe ve sanata her canlının ihtiyacı var…” İlker Tanerler

İlker Tanerler; 1980 İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu. 5 sene önce Mavişehir’deki ilk bale, dans ve müzik okulunu kurdu. Şimdilerde 200 öğrenciye sahip Pan Bale Ve Sanat Okulu ve idealleri hakkında bir söyleşi yaptık…

Çocuklar dans eğitimini neden almalılar, dans eğitimi neleri değiştiriyor hayatlarında?

Bale ve dans, çocuğun  algılarını açan ve empati kurmasını, daha disiplinli olmasını sağlayan bir eğitim sunuyor. Bale, dans, müzik ve herhangi bir sanat dalı ile uğraşan çocuklar düzen, sorumluluk ve sabır kazanır, Özellikle bale ve dans gibi grup derslerinde çocuklar güzel bir sosyal ortamda,  grup çalışması ve işbirliği vasıflarına çok erken yaşta sahip olurlar. Bale eğitimi çocukların ortopedik sorunlarını ve duruş bozukluklarını düzeltir. Bu sayede öğrenci duruşunu, yürüyüşünü ve kendini ifade etme tarzını geliştirerek fiziksel estetik kazanır.

Pan Bale ve Sanat Okulu, İlker Tanerler Söyleşi, MegaPlus Dergisi 25. Sayı

Peki müzik aleti çalmak isteyen çocuklar için düşünceleriniz?

Bir müzik aleti çalmak çocuğun yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Yakın dönemdeki çalışmalar, okul korosunda veya orkestrasında yer alan çocukların şu anki ve ileride yaşamlarında en düşük alkol ve sigara kullanımına sahip grup olduğunu belirtmiştir.

Müzik aletini çalabilmek bir çok çocuğun bir orkestra veya küçük bir gruba katıllmasına yardımcı olur.Kendi özelliklerine yakın kişiler ile tanışmak, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek içinde müzik iyi bir araçtır.

Piyano Eğitimi öncelikle el-göz koordinasyonunu geliştirdiğinden çocukların yazı yazmayı kolay öğrenmelerini sağlar. Bunun yanı sıra güzel el yazısı yazma yeteneği geliştirir.

Sol beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi büyük Piyano Eğitiminin. Piyano dersi alan öğrencilerin okuldaki matematik ve fen alanında göstermiş oldukları başarılar yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

Okulunuzda hangi müzik entrümanları dersleri verilmektedir?

Pan Sanat’da piyanodan ,gitara,bateri,keman,yan flüt derslerine kadar mümkün olan tüm enstrüman derslerini vermeye çalışıyoruz.Küçük yaş gruplarında orf eğitimi verilmektedir.Aile olarakda eğitim alan baba kız,anne oğul grup dersleri alan meraklı ailelerimiz var ve sene sonu gösterilerimizde birlikte sahne alıyorlar.

Okulunuzda Resim Atölye çalışmalarıda yapılmakta.

Evet .Resim derslerine gelen yoğun bir talep var.Resim insanın kişiliğini, arzularını, kaygılarını yansıtır

Resim bir iletişim aracı.Çocuklar kullandığı renklerle, çizdiği çizgilerle iç dünyasını kağıda yansıtır.Resim deşarj olma aracıdır

Çocuklar resim ile birlikte, yaptıkları çizgilerle kullandıkları boya kalemleri ile, çeşitli fırça darbeleri ile gün içinde yaşadıkları çeşitli kızgınlıklarından soyunabilecekleri gibi içlerinde biriken enerjiyi meşru bir biçimde boşaltma imkanı bulurlar.

Pan Bale ve Sanat Okulu, İlker Tanerler Söyleşi, MegaPlus Dergisi 25. Sayı
Pan Bale ve Sanat Okulu, İlker Tanerler

Pan Bale ve Müzik Okulu’nda eğitmen kadronuzu nasıl oluşturdunuz?

Okul eğitmen kadromuz eğitimlerini Güzel Sanatlar ve Devlet Opera Bale’de tamamlamış ve tecrübeli bir ekipten oluşmakta.Bale ve dans eğitmenlerimizin bazıları Rusya ve Ukrayna’da eğitimlerini almış ve ülkemizde eğitim veren hocalar.Piyano öğretmenlerimizin bazıları Azerbeycan kökenli olup profesyonel piyano eğitmenlidir.

Bale Eğitiminde Milli Eğitim Bakanlığı mezuniyet programınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Okulumuz Milli Eğitime bağlı olduğu için tabii ki 8 senelik bale eğitimi programını tamamlayan her çocuğumuz mezuniyet hakkını gerekli sınavlardan geçerek hak edecektir.Bununla ilgili azami gayretimiz ülkemize yeni balerin,baletler kazandırmak üzerine kurulmuştur.

Yeni projeleriniz nelerdir?

2018-2019 yeni dönemde çocuklarımızın dramaya olan ilgisini göz önünde bulunduracağız.Yine alanında başarılı eğitmenler ile bir program hazırladık

Son olarak sanata meraklı aile ve çocuklarımıza ne söylemek istersiniz?

Dansa, müziğe ve sanata her canlının ihtiyacı vardır. Bize ulaşmak bilgi almak için; Park Yaşam Ofisleri, Mavişehir Tel: 0232 501 22 44

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu