Yaşam

Emlak Vergisi ve Ödeme Tarihleri…

nihan ergin tanerler, startkey life gayrimenkul

Nihan Ergin Tanerler

Owner / Broker – Startkey Life
Gayrimenkul / Mavişehir
İletişim: 0(232) 344 1 888

2019 yılına girdiğimiz ilk günlerde bir çok kişinin merak ettiği emlak vergisi ödeme tarihleri detaylarını sizler için araştırdık. 2019 emlak vergisi ödeme tarihleri şu şekilde; 1319 sayılı Kanun gereğince her yıl 2 taksit şeklinde ödenen emlak vergisi ödeme 2019 işlemleri her yıl olduğu gibi Mayıs ve Kasım aylarında yapılacak. Bu demek oluyor ki emlak vergisi 1.taksit 2019 ödemeleri Mayıs ayında yapılacakken emlak vergisi 2.taksit 2019 ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.

 Emlak vergisi, Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller taşınmaz sahipleri tarafından ödemenin zorunlu olduğu bir vergi türüdür. Emlak vergisi ödemeleri, arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanıyor.

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller taşınmaz sahipleri tarafından ödemenin zorunlu olduğu bir vergi türüdür. Emlak vergisi ödemeleri, arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanıyor.

Emlak vergisi ödemeleri nereye yapılır sorusunun detayları şu şekilde; Emlak vergisi ödemeleri belediyeler tarafından tahsil ediliyor. Fakat emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gitmeden de yapılabilir. Eğer ilgili belediyenin E-belediye sistemine kaydı varsa buradan da ödenebildiği gibi PTT’den havale ile ya da belediyenin emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak da gerçekleştirilebilir.

Çevre temizlik vergisi kim öder sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan binalardan alınan çevre temizlik vergisi ödeme şekilleri birbirinden farklılık gösteriyor. Çevre temizlik vergisi olarak da bilinen çöp vergisi, konut, işyeri veya diğer şekillerde kullanılan binaların faydalandığı çevre temizlik hizmeti adına ödenen vergiye denir. Çevre temizlik vergisi kim öder sorusunun cevabı şu şekilde; Çevre ve temizlik vergisi konut, işyeri ve diğer yapıları kullanan kişiler tarafından ödeniyor. Konutlar için ödenmesi gereken çöp vergisi su faturasına yansıtılarak ödeniyor. Su faturasına yansıtılan çöp vergisi, su tüketim miktarı baz alınarak metreküp başına belirlenen fiyat tarifesi ile belirleniyor. Yani konutlar su faturasını öderken aynı zamanda çöp vergilerini de ödüyor.

Çevre temizlik vergisi 2019 ne zaman ödenecek ?

Çevre temizlik hizmetinden faydalanan yapılardan alınan vergiye çöp vergisi veya çevre temizlik vergisi deniyor. 2 taksit şeklinde ödenen çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri 2019 yılında da her yıl olduğu gibi            1. taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında,            2. taksit ödemeleri Kasım ayında yapılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı