Kültür & SanatRöportaj

Özel Röportaj: Elvan Kızılay

Benan Bilek İle Biz Bize

Benan Bilek ile Biz Bize, MegaPlus Dergisi

Benan BİLEK ile Biz Bize

Kıpır kıpır, rengarenk, çok farklı: Elvan Kızılay

Fotoğraf: Ethem Yamansavaşçılar

Narlıdere’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı karşısında açtığım Ev Gibi isimli kafemin ilk müşterisiydi Elvan Kızılay. Kapıdan giren ilk kişi nasılsa öyle geçer ya gün, sadece o gün değil Ev Gibi’nin sahibi olduğum her günüm çok güzel geçti. Belki de ilk müşterim tüm yüzüyle gülümseyen Elvan olduğu için. Keman ve kompozisyon bölümünde henüz birinci sınıftaydı ve gelenek olduğu üzere odada kendisinden kıdemli bir öğrenci olunca küçük sınıfta olan Elvan’a odayı bırakmak ve bir yerlerde oyalanmak kalıyordu. Elvan her boş saatini Ev Gibi’de geçirdi. Üst katta hep aynı noktada, aynı minderde. Makarnalarımın, cheese cake’lerimin sadık müşterisini uzun süre sonra bir konserde gördüm; müzisyen ailenin müziğe doğmuş kızı Rafet el Roman’la aynı sahnedeydi ve kemanı kelimenin tam anlamıyla “öttürüyor”du.

Tanrı Facebook’u korusun; onu takip ettikçe gurur duydum. Sanki yeğenim, kardeşim başarıyormuş gibi gururlandım. Sonra elektronik kemanıyla müzik dünyasına yepyeni bir soluk getiren “Less is more”u dinledim. Youtube’tan klibini izledim. Onu bir daha bir daha sevdim. 2019 yılının ilk sayısında Kapak kızımız Elvan tıpkı ezgileri gibi içten, klibi gibi kıpır kıpır, enstrümanı gibi duygusal.

Elvan Kızılay, Elektronik Keman, müzisyen, Röportaj, Benan Bilek ile Biz Bize, MegaPlus Dergisi 29. Sayı
Türkiye’nin ilk elektro akustik keman projesini gerçekleştiren sanatçı; Elvan Kızılay…

Alkışlarınızla Türkiye’nin ilk elektro akustik keman projesini gerçekleştiren sanatçı; Elvan Kızılay…

Elvan Kızılay’ın hikâyesi nasıl başladı?

Doğar doğmaz, kazana düşüyorum ben:) Müzisyen bir ailenin en küçük üyesi olarak doğduğum için şanslıyım biraz. Ağabeyimin keman çalışından çok etkileniyorum ve hemen elime kemanı tutuşturuyorlar.

Kimdir Elvan Kızılay sahnede, sosyal hayatında nasıl biridir?

Sahnedeki Elvan başka nefes alıyor. Bazen on, bazen binlerce kişinin gözleri sizin üstünüzde ve olumlu-olumsuz tüm bakışları o an o potada eritip, güzel bir enerjiye dönüştürüyor olmanın keyfi, mutluluğu paha biçilemez. Bu yüzden sahnedeki gördüğünüz, gördüğümüz kişiler sadece müzik yapmıyorlar, orada bambaşka, çok güzel şeyler oluyor.

Sosyal hayatındaki Elvan ise yalnız kalıp, kitap okuyup film izlemekten çok keyif aldığı kadar arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve eğlenmeyi seven, spor yapan, zamanını en verimli şekilde kullanmaya kafayı takmış biri.

Müzisyen bir aileden geliyorsun. Bu senin için biçilmiş kaftan mı yoksa başka bir meslek seçmeyi hiç düşündün mü?

Evet, biçilmiş kaftan. Fakat balerin ve çellist olmak içimde ukdedir; o ayrı bir konu. Sevgi ve disiplin olduğu sürece yaptığımız her şeyden güzel sonuçlar alabileceğimize inanıyorum.

Elvan Kızılay, Elektronik Keman, müzisyen, Röportaj, Benan Bilek ile Biz Bize, MegaPlus Dergisi 29. Sayı
Türkiye’nin ilk elektro akustik keman projesini gerçekleştiren sanatçı; Elvan Kızılay…

Türkiye’nin ilk elektro- akustik keman projesine imza attın…

Evet ve bu çok heyecan verici tabii ki. Dünyada ve Türkiye’de çok fazla elektro ve akustik projeler var ancak elektro – akustik ilk yapılan işti. Bu nedenle çok gururlu ve mutluyum.

Hayallerinin şu anki hayatını oluşturmada rolü neydi? Bu noktaya geleceğini hayal ediyor muydun mesela?

Disiplinli bir çalışma temposu ve bir şekilde herkese dokunabildiğimin hayali, şansla birleşince bu günlere geldim. Her daim içinde bulunduğum durumdan keyif alıyor ve anın tadını çıkartıyorum.

Elvan Kızılay, Elektronik Keman, müzisyen, Röportaj, Benan Bilek ile Biz Bize, MegaPlus Dergisi 29. Sayı
Türkiye’nin ilk elektro akustik keman projesini gerçekleştiren sanatçı; Elvan Kızılay…

Mücadeleci misin?

Bir var olma çabası var. Ama bunu alışılanın aksine yapmaya çalışıyorum. Yani birilerinin üzerine basarak ya da birilerini karalayarak değil  “Şunu yaptım daha ne yapabilirim?”, “Bunu yaptım üzerine ne katabilirim?” diye mücadele etmeyi seçtim.

İş tempon nasıl? Konserler, turneler, yurtdışı turları…

İş tempom çok şeker. Özellikle Aralık ayı kurumsal etkinliklerdeki şovlarımla geçti. Kişilerden sürekli şunu duyuyorum “Elvan, hikayelerini izlerken ben yoruluyorum bu kadar yolculuğa nasıl dayanıyorsun?” Yaptığım işi çok sevmek ve keyif almak bu durumu benim doğal tempom haline getiriyor. Hoş, uyku düzenim tabii ki çok sıkıntılı. Herkesin telefonunda 01.30, 03.25, 06.10 ve benzeri alarmlara pek rastlayamayız. Uyandığımda kendime ilk sorum “şu an neredeyim, bugün nereye gidiyorum” oluyor. Bir gerçek daha var, iyi ve sağlıklı beslenme bundan kısa bir süre önce aldığım bir kararla kendime verdiğim en büyük hediyem.

Müziğin senin hayatın olduğunu biliyorum. Peki, yoğun müzik temposu dışında neler yapar Elvan?

Bir süre öncesine kadar mutfağa olan ilgimden ötürü boş her anımda kendimi mutfağa atıp, bir gün mantı açar bir gün suşi yapardım. Beslenme alışkanlıklarımı değiştirince bunları yapamaz oldum, şimdilik yeni alışkanlıklarıma dair bilgileri depoluyorum. Kısa bir süre sonra da bu tarifleri hayata geçireceğim. Spor ve pilates artık rutinim oldu. Bir diğer deşarjım ailemin yazlığına koşup, babamla tekne ile açılıp balık tutmak. Ağabeyimle de denk gelebilirsek fantastik üçlü oluyoruz. Bundan inanılmaz keyif alıyorum.

Birçok ünlü sanatçıya kemanın ile sahnede ve kayıtlarda eşlik ettin. Sahnede ya da kayıtta unutamadığın, bizimle paylaşmak istediğin bir anın var mı?

Katıldığım etkinlikte bireysel elektro keman performansım sürpriz ise, bunun keyfi inanılmaz. Salona girdiğimde herkes ciddi bir şekilde birazdan dinleyecekleri konferansı beklerken, ışıklar açılıyor ve müzik! Kendilerini alkış tutarken buluyorlar, birlikte danslar ediyoruz, enerjilerini olabilecek en üst noktaya getirip, kaçıyorum. O havayı yaratmak gerçekten çok keyifli. Bir de, Haluk Levent ile sahnede olduğum İzmir Dokuz Eylül Gündoğdu Meydanı Konseri, hayatım boyunca asla unutamayacağım bir konser oldu. Küçüklüğümden itibaren her bayramda babamla o meydanda kutlamalar yaparken, güzel İzmir’imin halkından biri olarak o sahnede olmak, orada Kordon’un sonuna kadar herkesle hep bir ağızdan şarkılar söylemek inanılmazdı.

Elvan Kızılay, Elektronik Keman, müzisyen, Röportaj, Benan Bilek ile Biz Bize, MegaPlus Dergisi 29. Sayı

Peki, sen ne tarz müzikler dinliyorsun? Hangi sanatçıları dinlemekten keyif alıyorsun?

Çok geniş tuttuğum bir müzik zevkim var. Klasik müzik çıkışlı olduğumu biliyorsunuz. O büyük bestecileri tek tek saymayayım ama şu ara en çok Ravel dinliyorum. Bunun dışında Incognito çok severim, Raul Midon, Jazzamor, Gramatik, Cafe del Mar. Sizi yanıtlarken arkada Julia Biel, Wasting Breath söylüyor. Son dönemde Burak Yeter, Lil Peep ve Tash Sultana’yı severek dinliyorum. Bunlar ilk aklıma gelenler ve sanırım tek ortak noktaları iyi müzikler olmaları. Tarzlar o kadar birbirinden farklı ki, şu an size cevap verirken gözümün önünde üstünde “Karışık parçalar” yazan bir kaset canlandı.

Önümüzdeki süreçlerde seni nerelerde göreceğiz? Nasıl projeler bekliyor seni?

Haluk Levent, Rafet El Roman ve Della Miles ile görmeye devam edeceksiniz. Kurumsal ve düğün etkinliklerinde de, elektro keman şovumu yapmaya devam ediyorum. Bu yıl itibariyle birlikte çalıştığım sanatçıların haricinde, Katar ve Fransa başta olmak üzere yurtdışı performanslarım başladı. “Less is more” ve “Requiem for Istanbul” dışında henüz çıkartmadığım parçaları da klipleriyle beraber en kısa zamanda sizlerle buluşturacağım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı