İş DünyasıRöportajYeme & İçme

Armağan Portakal ile 6 Soruda “Blend 16.01”

1- Nasıl doğdu?

Yalın ama zengin bir projeydi aklımdaki. Sadece Torlak Çiftliği için butik ve özel tasarım ürünler hayal ettim. Kendi ürünlerim ve faaliyetlerim zaten butiktir, çocukluğumuzdaki tadlara götüren el emeği ile ürünler yaparız. Ve el emeği bizim için hala çok değerlidir. Asıl işim olan zeytinin kadim zamanlara uzanan keçi ve çoban birlikteliği ilham verdi ve Etiyopyalı Çoban Kaldi’nin keçisinin keşfettiği kırmızı meyveli ağaca yani kahveye yöneldim.

Armağan PORTAKAL ile 6 Soruda “Blend 16.01” - MegaPlus Dergisi 33. Sayı Mayıs 2019

Dünyanın saygın kahve uzmanlarından ve Pacifica Coffe kurucusu dostumuz Alper Ulus’a dedim ki “kafamda ufak ama deli bir proje var. Görüşelim mi?” Böyle başladık.

Armağan PORTAKAL ile 6 Soruda “Blend 16.01” - MegaPlus Dergisi 33. Sayı Mayıs 2019

2- Hayalinizdeki kahveyi nasıl tanımladınız?

Alper Ulus’a aynen şöyle anlattım “Kokusu mekanı sarsın. Dilde, yanakta ve damakta homojen tadı olsun. Kadifemsi yutulsun. Yuttuktan sonra gırtlakta dolgun tadı kalsın.”

Armağan PORTAKAL ile 6 Soruda “Blend 16.01” - MegaPlus Dergisi 33. Sayı Mayıs 2019

3- Blend 16.01 özellikleri nedir?

Yüksek rakımda shade grown olarak yetişmiş Arabica çekirdekleri kullanılıyor. Bu özellik, kahveye yetiştiği bölgenin, diğer bitki ve ağaçlardan gelen zengin nefaseti veriyor. Hand picked yani sadece elle toplanan çekirdekler. El emeğinin kahvemizde de üstün özellik olması çok içime siniyor. Paketlerimizdeki check valf  dışardan koku, hava vs almasını ve bayatlamasını engelliyor.

İnce dokunuşların, zarafetin, nicelik yerine niteliğin önemli olduğu, butik bir iş Blend 16.01. İnce zevklerimizi, farkındalıklarımızı, nefaseti, zevki, kişiselliği, yalınlığı tekrar hatırlamamıza neden olan zarif duygudur. Keçinin patika yolunda, yavaş, usul, çiçekli, kokulu, hissederek, etraftaki güzellikleri görerek, çaba göstererek, tırmanarak, ufak adımlarla bir yürüyüştür.

Armağan PORTAKAL ile 6 Soruda “Blend 16.01” - MegaPlus Dergisi 33. Sayı Mayıs 2019

4- Kaç çeşit?

Türk kahvesi, filtre kahve ve çekirdek kahve olarak üç çeşit.

5- İsmi neden 16.01?

Blende karar verdiğimiz gün 16 Ocak idi. Bir hikayesi olmalıydı. Yalın hikaye bundan daha iyi olamazdı diye düşünüyorum.

6- Nerede satılıyor?

Sadece Torlak Çiftliği web sitesinden sipariş alıyoruz. Diğer ürünlerimiz gibi. www.torlakciftligi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu