Kültür & Sanat

Saz Üstadlarından Muhteşem Konser

18 Haziran Salı günü  Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde muhteşem bir konsere imza atan İzmir Adliyesi Türk Sanat Müziği Korosu’nun bu seneki konukları, ulusal ve uluslararası sahnelerde birçok konser veren dünyaca ünlü iki saz üstadı  kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve  ud sanatçısı Yurdal Tokcan idi.

İzmir Adliyesi çalışan ve emekli adli personel ile çalışan ve emekli hakim ile savcılardan oluşan İzmir Adliyesi Türk Sanat Müziği Korosu, 13 yıldır senede iki kez olmak üzere bugüne kadar toplam 25 konser gerçekleştirdi.

Göksel Baktagir Kanun Üstadı, İzmir Adliyesi türk Sanat Müziği konseri, megaplus dergisi- 35. sayı

İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçısı Şef Gökçe Eriş yönetimindeki koro birinci bölümde sahne alarak, seslendirdikleri Muhayyer  Faslından sonra Hüseyni eserlerle 26. konserini tamamladı.

GÖKSEL BAKTAGİR

1966’da Kırklareli’nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında, babası Muzaffer Baktagir’in gözetiminde başladı. 1988’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı. Aynı yıl, Tanbûri Necdet Yaşar yönetimindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na girdi. “Necdet Yaşar Ensemble” ile çeşitli ülkelerde konserler verdi.

Göksel Baktagir Kanun Üstadı, İzmir Adliyesi türk Sanat Müziği konseri, megaplus dergisi- 35. sayı

Beste çalışmalarına konservatuar yıllarında başlayan Göksel Baktagir’in, sözlü ve enstrümantal olarak 400 kadar eseri bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuarına alınmış, “Sazım” adlı Zâvil saz semaisi, 1990’da TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. “Tek Kelime” adlı Muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet Gazetesi tarafından 1997’nin en sevilen 10 şarkısı arasına seçilen sanatçının “Doğu Rüzgârı” albümü 2000’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirilmiştir. 2004 yılında merkezi İsviçre’de bulunan Avrupa Birliği Vakfı’ndan Yılın Müzik Ödülü’nü almıştır. 2013’de Musiki Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen Itrî Müzik ödüllerinde Yılın Bestekârı Ödülü’nü almıştır. 2017 yılı sonunda T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülleri kapsamında müzik alanında layık görülmüştür.

Baktagir 1984’ten bu yana, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra, özellikle “sol el” için geliştirdiği teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzün en önde gelen kanun icracılarından biri kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan kanun enstrümanının bakış açısını New Age, Caz gibi diğer müzik türlerine doğru genişletmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği topluluğundaki görevinin yanında, 1999 yılından beri İstanbul Sazendeleri grubu ile Baktagir, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre, Makedonya, Malta, ABD, Kanada, Arjantin, Malezya, Hindistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Japonya’da konserler vermiştir. Türkiye, İran, Tunus, Cezayir, Almanya, Fransa, Filistin gibi çok çeşitli ülkelerde ileri düzeyde kanun “workshopları” düzenlemektedir. Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan üç denizin sesi Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın saz solistlerindendir. 2016 yılı sanat sezonu açılışında Doğu Rüzgarı adıyla 6 eseri senfonik süit olarak düzenlenmiş ve İstanbul ve Ankara olmak üzere Tekfen Filarmoni orkestrası tarafından seslendirilmiş ve dinleyiciye ulaştırılmıştır. Kendi bestelerini ve müziğini seslendiren farklı konsept gruplarla Tunus, Kuveyt, Almanya, Fransa, Filistin, Cezayir gibi pek çok ülkede konserler vermeye devam etmektedir. 2016 yılının sonunda ünlü caz solisti Lena Chamamyan Göksel Baktagir bestelerinden oluşan Lawnan- Two Colours albümünü çıkarmış ve Ekim 2016 da Zorlu PSM de albümün lansman konserini gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Tunus Carthage ve Hammamet festivali gibi pek çok festivalde Lena Chamamyan & Göksel Baktagir eserleri birlikte seslendirmişlerdir.

CNN Türk yapımı “İstiklal Marşı” belgeselinin müziklerini bestelemiş ve Yurdal Tokcan ile birlikte düzenleyip icra ettikleri “Azeri” bestesi The Passion of Christ filminin müzikleri arasına girmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda Öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş olan sanatçının eserlerinin yer aldığı yayınlanmış iki nota kitabı bulunmakta ve minikler için kanunu öğrenmeyi kolaylaştıracak mini kanun metodu yayına hazırlanmaktadır. Sanatçı, Füsun Baktagir ile evli olup, Buğra Can ve Cansu adlı iki çocuk babasıdır.

Albümlerinden bazıları: Okyanustaki Sesler 1-2-3 serisi, Kervansaray/5, Günlük, Doğu Rüzgarı 1,2 serisi, Sezgiyle Seslenişler, Sirtolar ve Longalar, Hayal Gibi 1,2,3 serisi, Duygu Pınarı, Aşk Senfonisi, Gurbet Türküsü, Furtuna, Kalb-i Coşku, Gönül Bağı.

YURDAL TOKCAN

1966 Ordu doğumlu olan Yurdal Tokcan, 1988 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede master yaparken 89-97 yılları arasında ud sazı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, sanat yönetmenliğini Tanburi Necdet Yaşar’ın yaptığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na ud sanatçısı olarak atandı.

Yurdal Tokcan Ud Üstadı, İzmir Adliyesi türk Sanat Müziği konseri, megaplus dergisi- 35. sayı
Yurdal Tokcan

Otoriteler tarafından günümüzün en önde gelen ud sanatçıları arasında yer alan Tokcan, ud sazının geleneksel icrasını günümüz tınılarıyla birleştirerek kendi özgün tekniğini geliştirdi. Bu tekniğin yansımalarını Perdesiz Gitar(Fretless Guitar) üzerinde de uygulayan Tokcan’ın, geleneksel melodi zenginliğini teknik ve çoksesli tınılarla birleştirdiği birçok saz eseri de bulunmaktadır.

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndaki asli görevinin yanı sıra, İstanbul Fasıl Grubu, İstanbul Tasavvuf Müziği Topluluğu ve özellikle Enstrümantal Türk Müziği’ni geniş kitlelere duyurmak adına kurdukları İstanbul Sazendeleri ile birlikte sanat çalışmalarına devam etmektedir. Tokcan konser ve albüm çalışmalarına katıldığı bu ekiplerle birlikte Türk Müziğini temsilen birçok ülkede konserler vermiştir. Nisan 2001’de Amsterdam perküsyon grubu ve oda orkestrası ile birlikte katıldığı “Ud Sazı Etrafında Avrupa Müziği” (Europen Music Around Ud) konulu konserde solist sanatçı olarak yer almış; Mercan Dede Ensemble ile 2000 ve 2001 yıllarında Akbank Uluslararası Caz Festivali katılmıştır. Yine Şubat 2002’de Göksel Baktagir (kanun) ile İsrail’de, İsrailli müzisyenlerle oluşturdukları Grup Baharat ile birlikte birçok konser vermiştir.

1997’de Fransa’da, Burhan Öçal (perküsyonist), Göksel Baktagir (kanun) Selim Güler (kemençe), Arif Erdebil (ney)’den oluşan ekiple yaptıkları konser aynı zamanda album olarak piyasaya sürülmüş ve 1998’te Fransız otoriteleri tarafından en iyi etnik album olarak ödüllendirilmiştir. 2002 Aralık ayında Selanik’te düzenlenen Ara Dinkjian, Simon Shaheen, Haig Yazdjian, Omer Beshir gibi sanatçıların da yer aldığı Internationale Oud Meeting’de yer alan sanatçı burada masterclass ve konser yapmış, diğeri de Kudüs’te düzenlenen ve Akdeniz ülkelerinin müziklerinin sergilendiği, aralarında Selim Güler, Ross Daly, Zohar Fresko ve Yinon Muallem’in de bulunduğu ve birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte yer almıştır.

Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan Tekfen Filarmoni Orkestrası’nda da solist sanatçı olarak yer alan Tokcan, bu orkestra ile birlikte yurtiçinde ve yurt dışında (İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya) birçok konserler vermiş ve Japonya’da gerçekleştirilen Türk Yılı etkinliklerinde yer almıştır.

Sanatçı, Nisan 2008’de Atina’da solo bir konser vermiş, Kasım 2008’de Ross Daly ve Zohar Fresko ile birlikte “International Jerusalem Oud Festival” inde aynı sahneyi paylaşmıştır. 2009 Kasım ayında Uluslararası Kudüs Ud Festivali’nde Ara Dinkjian ve Taiseer Elias ile birlikte oluşturdukları ‘Top Oud Trio’ projesiyle konser vermiştir. Ross Daly ile birlikte oluşturdukları ‘Seyir’ isimli proje ile Berlin Flarmoni’de ve birçok ülkede konserler yaptı. İsrailli Ladino şarkıcısı Hadass Pal Yarden’in Yahudice adlı cd çalışmasının müzik yönetmenliğini yapan Tokcan, sanatçı ile birlikte birçok konserde (USA-San Fransisco, Kudüs, Türkiye) de yer aldı. Perküsyon sanatçısı Yinon Muallem ile birlikte ikili olarak Türkiye, İsrail ve İspanya’da konserler vermiştir.

İzmir Adliyesi türk Sanat Müziği konseri, megaplus dergisi- 35. sayı

Göksel Baktagir ile birlikte yorumladıkları Azeri isimli eser Passion of Christ (Hz. İsa’nın son 12 saati) filminin müzikleri arasına giren sanatçı, Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven) adlı Hollywood filminin müziklerinde de icracı olarak yer almıştır. Hafız Halil Necipoğlu’nun Camideki Adam, Semâvi Duyuşlar ve Cevşen adlı albümlerinin müzik yönetmenliğini ve aranjmanlarını yapmıştır. Bosnalı ses sanatçısı Amira Medunjanin’in 2012 Londra Olimpiyatları için düzenlediği ve on Balkan ülkesinin sanatçılarının yer aldığı açılış konserleri projesinde Türk sanatçı olarak yer almıştır. Göksel Baktagir ile birlikte oluşturdukları ‘Oud Qanun Master’ isimli  proje ile yerli ve yabancı birçok öğrenciye eğitim vermektedir. Ross Daly tarafından Girit adasında yaz ve kış dönemi birer haftalığına düzenlenen uluslararası seminerlere 2005 yılından beri ud sazı eğitmeni olarak katılmakta, bilgi ve birikimlerini masterclass düzeyinde öğrencileriyle paylaşmaktadır. İran ve Tunus’ta Türk tarzı ud icrası üzerine başlatmış olduğu seminerler periyodik olarak devam etmektedir. Yunan perküsyon sanatçısı Katerina Papodopoulou’nun ‘Kıyı-Aktes’ ve ‘PONTUS MANZARASI’ isimli cd çalışmalarının müzik yönetmenliğini ve aranjmanlarını yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu