GüncelMekan

LEZİZ MENÜSÜYLE TUZU BİBERİ’NDEN İZMİR BASININA İFTAR DAVETİ

Adı kahvaltıyla özdeşleşen Tuzu Biberi, Nehir Sipahi ve Ayhan Güner ev sahipliğinde Şef Hamdi Güner’in ve Tuzu Biberi mutfağının muhteşem lezzetleriyle İzmirli basın mensuplarını Bayraklı Tuzu Biberi’ndeki iftar yemeğinde ağırladı.

Bu sene menüye eklenen 200 gramlık tek bir parçadan oluşan şahane Tuzu Biberi köfteleri, Tuzu Biberi müdavimlerinin çokça sipariş ettikleri atom ve Ege usülü leziz muhlama ile tanışan İzmir basını, porsiyonların fazlalığı ve lezzetleri üzerindeki beğenilerini defalarca Tuzu Biberi sahiplerine iletti.

LEZİZ MENÜSÜYLE TUZU BİBERİ’NDEN İZMİR BASININA İFTAR DAVETİ- MegaPlus Dergisi 34. Sayı

13 şubesiyle kahvaltıda önemli bir yere sahip olan Tuzu Biberi, Türkiye’nin en iyi 10 kahvaltısından biri olmakla kalmayıp; köfte, tavuk ve et ürünleriyle de adından söz ettiriyor. Mantarlı kaşarlı, kaşarlı, köz patlıcanlı, acılı ve sade olmak üzere beş çeşit köfte seçenekleriyle damaklarda iz bırakan Tuzu Biberi, kahvaltıdaki başarısının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerine de ev sahipliği yapıyor. Zengin menüsüyle Tuzu Biberi, İzmir’den çıkan bir marka olarak farklı şehirlerden de sıkça franchise talebi almaya devam ediyor.

LEZİZ MENÜSÜYLE TUZU BİBERİ’NDEN İZMİR BASININA İFTAR DAVETİ- MegaPlus Dergisi 34. Sayı

Marka ortakları Nehir Sipahi ve Ayhan Güner, dünya kahve çeşitleri ve kavanozda sunduğu mükemmel tatlı çeşitleriyle de farkını yansıtan Tuzu Biberi’nin sağlıklı kafe konsepti arayanlara da alternatif olduğunu söylüyor. Kalitesi ve güçlü menüsü ile müdavimlerinin vazgeçilmezi olan Tuzu Biberi günden güne artan şubeleriyle misafirlerine güzel lezzetler sunmaya devam ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı