Kültür & Sanat

Adliye Korosu 14 Yaşında

Haber: MİNE GÜREL

Türkiye’de Adalet Bakanlığı bünyesinde  kurulan ilk koro unvanlı Adalet Bakanlığı İzmir Adliyesi TSM Korosu, 31 Ekim 2006’da, o dönemde İzmir’de görev yapan hakim, savcı ve Adalet Bakanlığı personelinden oluşan yaklaşık yirmi kişilik bir ekibin bir araya gelmesi ile kuruldu. Kurulduğu günden beri İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Ses Sanatçısı Gökçe Okşan Eriş’in şefliğinde çalışmalara devam eden koro; disiplini, çalışkanlığı ve yeteneği ile Türk Musikisinin hakkını vererek nice konserlere imza attı.

Her yıl yaz ve kış aylarında olmak üzere iki konser veren koro, 14. yılının ilk konserini İzmir’in en prestijli salonlarından Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde 21 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirdi. İzmir Adliyesi TSM Korosu; ezbere dayalı sadece şarkı öğrenmek yerine, değerli sanatçımız Gökçe Okşan Eriş tarafından verilen eğitimle, eserlerin bestecisini, yaşadığı dönemi, dönemin edebiyat anlayışını, dilini, eserin makamı hakkındaki bilgileri ve usullerini de öğreniyorlar.

İzmir Adliyesi TSM Korosu, koro mensuplarının verdiği aidatlar sayesinde konserleriyle ilgili tüm sorumlulukları kendi üstleniyor. Konser salonunu kiralıyor, davetiyelerini bastırıp dağıtıyor. Şarkının makamı, güftesi, bestecisinin yer aldığı konser slaytları ile sunumlarını hazırlıyor ve tüm bu çabalarının sonucunda başarılı konserlere de imza atıyorlar. Bunca iş yükünün üzerine hobi olarak sürdürdükleri koro çalışmalarını tam bir okul ciddiyetinde devam ettiren koro; ağızlardan çıkan sesler içli, yanık, olgunlaşmış, prozodisi düzgün, ne dediği anlaşılır, makamı mükemmel icra eden korist ve solistlerden oluşuyor.

izmir adliye korosu, megaplus dergisi 40. sayı

Şef Gökçe Okşan Eriş yönetiminde 14 yıldır devam bu ciddi çalışma disiplini, koroyu adı bilinen, tercih edilen, sevilen, konserleri takip edilen İzmir’in nadir iyi korolarından biri yaptı. 14 yıl boyunca başarıyla çalışmalarını yürüten koro, aynı zamanda sanatının zirvesinde olan, Türk Sanat Müziğine gönül ve büyük emekler vermiş nice önemli solist ve bestecileri de konuk sanatçı olarak konserlerine davet etti. 

2007 yılında gerçekleştirilen ilk konserin konuğu, kibar, ipek sesli beyefendi sanatçı, merhum İsmet Yazar oldu. Koro, sonraki yıllarda Neşe – Selim Öztaş, Bekir Reha Sağbaş, Bora Uymaz, Muhammed Emin Ayaz, Teoman Önaldı, Yılmaz Yüksel, İsmail Devrim, Eda Özay, Necati Çelik, Esra-Hakkı Demirok, Göksel Baktagir, Yurdal  Tokcan gibi çok kıymetli sanatkarları konuk sanatçı olarak ağırladı.

Çalışmalarına her salı mesai bitiminde İzmir Adliyesi sosyal tesislerinde devam eden koro, 2 Haziran 2020 ‘de yine Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde Ahmet Özhan’ın konuk olarak katılacağı yaz konserini vermek üzere çalışmalarına devam ediyor.

izmir adliye korosu, megaplus dergisi 40. sayı

Koro üyeleri, bu yapının içinde olmaktan mutluluk duyuyor ve her fırsatta duygu ve düşüncelerini zarafetle aktarıyor:

Nazan Pekcan: Her salı günü koroya gelirken, işin ve görevin bütün yorgunluğunu odamızda bırakarak çalışma yaptığımız salona, bir aile olduğumuz koro arkadaşlarıma, sevgili Gökçe Hocamıza, her hafta bize sazları ile eşlik eden saz sanatçısı kardeşlerimize adeta koşarak geliyorum. Orada çalıştığımız 2 saat boyunca dertlerimiz, tasalarımız her şey siliniyor. Bu kadar güzel eserleri öğrenmek, birlikte seslendirmenin hazzını yaşamak müthiş güzel bir duygu. Biz birbirini seven, güvenen, birlikte olmaktan mutluluk duyan kocaman mutlu bir aileyiz. Birbirimizin yaralarını sarıyor, sevinçlerini paylaşıyor, birlikte üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz.

Oktay Ensari: 13 yıldır Adliye Korosu’nun bir üyesiyim. Çocukluğumdan beri Türk Sanat Müziğini çok seviyor ve ilgi duyuyorum. Günlük yaşantımızdaki stresi buradaki çalışmalarda atıyoruz. Bir arada olmaktan keyif alıyoruz. Değerli hocamız Gökçe Okşan Eriş’in yıllardır büyük bir özveri ve sabır ile bizi çalıştırarak öğrettiği güzel eserlerle verdiğimiz konserlerimizin her geçen gün kalitesini artıyor. Çevremizden aldığımız övgüler bizi mutlu ediyor, hayatımızı daha renkli ve anlamlı hale getiriyor.

izmir adliye korosu, megaplus dergisi 40. sayı

Meltem İslam: Yaşantıma farklı bir boyut kazandıran, meşakkatli iş yaşantımızın dışında bizi nağmelerle alıp götüren, ama bunu yaparken iş ciddiyetinden taviz vermeden belli bir disiplin içinde çalışmaları yürüten, kurulduğu 2006 yılından bugüne kadar öğrendiğimiz yüzlerce şarkının içinde yoğurulmuş olmaktan onur duyuyorum. Koromuzu ayakta ve canlı tutan başta hocamız olmak üzere tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ahmet Hekimoğlu: 14 yıldır bu koronun bir üyesiyim ve çok mutluyum. Müziğin, hele ki Türk Sanat Müziğinin bir tür terapi olduğunu, çalışmalara çok yorgun gelmemize rağmen şarkıların büyülü ahengine kapılarak bütün dertlerimizi unuttuğumuzu, eve girerken bile şarkı mırıldanarak güler yüzle girmemizi sağladığını bu koroya girince anladım. Böyle bir topluluk içinde yer almak ve bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Ahmet Fevzi Keleşoğlu: 29 Mart 2006 yılında hakimlik görevinden emekli olduktan sonra sıradan bir emeklilik hayatı geçirmeyi beklerken, 31 Ekim 2006 tarihinde İzmir Adliyesi TSM Korosu’nun kurulması ve ilk gençlik yıllarımdan beri büyük bir keyifle dinlediğim bu müziğin icra edidiği bir koronun parçası olmak benim için büyük bir mutluluk nedeni oldu. Öyle ki bir çalışma döneminin sonunda bir sonraki çalışma döneminin başlamasını heyecan ve sabırsızlıkla bekler oldum. Umarım koromuz daha çok katılımla aynı sevgi ve saygı ortamı içinde daha büyük başarılarla on yıllarca devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu