Gezi

SIĞACIK’TA BİR GÜNLÜK YAZ MOLASI

Neşem ÇELİKKAYA BOZDAĞ - Pasaportsuz Vizesiz

Neşem ÇELİKKAYA BOZDAĞ

journavel.com
Instagram: @nesemcelikkaya

Seferihisar’ın huzur dolu sahil kasabası Sığacık; bembeyaz nostaljik sokakları, Pazar günleri kurulan üretici pazarı, hemen yakınındaki Teos antik kenti ve bol deniz havası ile İzmir’in en keyifli kaçış rotalarından. Türkiye’nin ilk sakin şehri olan Sığacık, yavaş yaşamı ve korunmuş kültürü ile artık sadece Seferihisar’ın değil, Ege Bölgesi’nin de en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. 2009 yılında aldığı Citta Slow unvanı ile geçmişten gelen mimarisini, zanaatlarını, tarımını ve hatta yemeklerini bile modernleşmeye ve hızla tüketilen değerlere karşı ilk günkü gibi koruyan Sığacık, bugün Ege’nin gerçek incisi.

Bu ay MegaPlus okurları için Sığacık’ta Bir Günlük Yaz Molası’nın rotasını çizelim istedik. Her buluştuğumuzda kalbimizi bıraktığımız bu sıcacık kasabada sizin de sakinliği ve huzuru bulmanız dileğiyle.  

Sığacık, Seferihisar, İzmir, Gezilecek Yerler, Megaplus Dergisi 34. Sayı Haziran 2019

Sığacık sokaklarında yürüyüşe çıkın

Sığacık’ta gezmeye bembeyaz, cumbalı ve ahşap detaylı evlerin süslediği sur içi sokaklarında başlayın. Mahallenin arnavut kaldırımlı bu nostaljik sokakları insanı daha gezinin başında mutlu etmeye yetiyor. Pansiyonlar, butik oteller, şirin kafeler ve el işlerinin satıldığı küçük dükkanlar yürüyüşünüzde size eşlik edecek; böylece Sığacık’a son derece tatlı bir giriş yapmış olacaksınız.

Sığacık, Seferihisar, İzmir, Gezilecek Yerler, Megaplus Dergisi 34. Sayı Haziran 2019

Sığacık Kalesi’nin surlarından manzaraya bakın

Arkanızı limana döndüğünüzde sizi Sığacık Kalesi selamlar. İlk hali Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen kale, son görünümünü Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi öncesi verdiği emirle almış. Kalenin üç kapısı bulunuyor, yapımında da Teos antik kentinin taşları kullanılmış. Sığacık Kalesi’nin bir diğer önemli özelliği; Pazar günleri içinde kurulan pazara ev sahipliği yapması; çok geçe kalmadan burayı da turlamayı unutmayın.

Sığacık, Seferihisar, İzmir, Gezilecek Yerler, Megaplus Dergisi 34. Sayı Haziran 2019

Sığacık Üretici Pazarı’nda evde pişmiş lezzetlerin tadına bakın

Kaleiçi’nde kurulun Üretici Pazarı bizim Sığacık’taki favorimiz! Kendisi, Citta Slow kimliğinin Sığacık’taki en güzel yansımalarından biri. Burada satılan her şey yerel halkın üretimi; sadece Sığacık ve çevresinde üretilen ve yerel halkın elinden çıkan ürünler satışa sunulabiliyor. Her şey Sığacık ve çevresinden, el işi bile olsa evde yapılmalı, yiyecek ise bahçeden, tarladan, evin mutfağından olmalı.

Pazar günleri çok kalabalık olduğu konusunda hemfikiriz; ama erken gelip ilk turlayanlardan olursanız işte o zaman bu aktivitenin en güzel kısmına şahit olursunuz. Sığacıklı teyzelerin kendi elleriyle, evlerinde pişirdiği böreklerin, sarmaların, kabak çiçeği dolmalarının, enginar yemeklerinin, keklerin ve baklavaların tadına tezgah tezgah gezerek bakmadan biten bir Sığacık gezisi eksik kalır.

Sığacık, Seferihisar, İzmir, Gezilecek Yerler, Megaplus Dergisi 34. Sayı Haziran 2019

Teos Antik Kenti’ni gezin

İyonya’nın önemli ticaret merkezlerinden olan Teos antik kenti, Sığacık mahallesine 3 kilometre uzaklıkta. Geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara uzanan antik kent içerisinde Şarap Tanrısı Dionysos’un adını verdiği tapınağın, agoranın, tiyatronun ve benzeri kenti mimarisinin kalıntılarını görebilirsiniz. Antik kent içerisine kazılar devam ediyor; giriş ücreti ise 6 TL.

Akkum Plajı’nda ya da Akarca Plajı’nda deniz molası verin

Sığacık’a yolunuz sıcak bir günde düşecekse belki bir deniz molası da plana dahil edilebilir. Sonuçta en çok mavi bayraklı plaja sahip Seferihisar ilçesindesiniz! Sığacık küçük bir sahil kasabası olsa da kıyısında denize girilemiyor; bu yüzden önerim Akkum Plajı. Kumlu bir kıyısı olan bu plajda özel işletmeler de ücretsiz alanlar da bulunuyor.

Sığacık çevresinde yüzmeye gidebileceğiniz bir diğer alternatif de Akarca Plajı. Mavi bayraklı bir halk plajı olan Akarca, Akkum Plajı’na kıyasla daha sakin ama çakıllı bir sahile sahip.

Sığacık, Seferihisar, İzmir, Gezilecek Yerler, Megaplus Dergisi 34. Sayı Haziran 2019

Teos Marina’da günü batırın

Sığacık, İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Teos’un sınırları içinde, bu yüzden limanı Teos Marina olarak biliniyor. Bu küçük sahil kasabasının en güzel manzaralarını sunan liman her daim kalabalık. Teos Marina’da güneşi batırmak ise Sığacık’ın klasiklerinden. Buraya günübirlik değil, konaklamalı geliyorsanız Teos Marina’dan kalkan teknelerle Seferihisar koylarını da görebilirsiniz. Bu arada, Sığacık Limanı’ndan düzenlenen karşılıklı feribot seferleriyle artık Samos adasına geçilebildiğini de ekleyeyim.

Sığacık’ta Nerede, Ne Yenir

Sığacık’ta günü en iyi şekilde tamamlamak için Teos Marina çevresindeki balık restoranlarını ya da kaleiçindeki mekanları tercih edebilirsiniz. Benim Sığacık’taki favorim kesinlikle Milos! Asma yapraklarının süslediği Milos’un lezzetli mezeleri eşliğinde yapılacak rakı-balık keyfini hiçbir şeye değişemem. Fesleğenli mezeleri ve uskumrusu şiddetle tavsiye.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı