Kültür & Sanat

ÇAĞRI

Hayal Atölyesi Düşler Kampanyası - HALE GÖKALPSEZER

HALE GÖKALPSEZER

Hayal Atölyesi Düşler Kumpanyası

Hiç duydunuz mu adını; TOBAV Mandolin Orkestrası…

Sayfalar dolusu yazabiliriz. Bir “Cumhuriyet  Sevdası” desek belki bir fikir uyanabilir zihinlerde.

Mandolin, çocukların çalarken şarkı da söyleyebildiği bir enstrümandır. Çok seslilik ve Batı müziği ile tanışmanın kolay yoludur… Köy enstitüleriyle birlikte kurulan romantik tınılı bir rüyadır.

Sanıldığının aksine bu kıymetli kurumlar, sadece mandolini dayatmamıştır. Saz da çalınır, mandolin de buralarda, daha birçok enstrümanda… Sadece istenmiştir ki batı müziğine de, çok sesliliğe de geçilebilsin, bir seçenek olsun.  İki  enstrüman bir arada güzel bir sentez ortaya çıksın, çocuklar çok yönlü bakabilsinler yaşama. Var olan kültür eğitimle harmanlansın. Ama algı yönetimleri pek çok kişinin aklında, öyle yanlış yargılara sebeptir ki.

Gürer Aykal - TOBAV Mandolin orkestrası, Hale Gökalpsezer, Çağrı, Megaplus dergisi 35. sayı
Gürer Aykal

“Neyse” deyip geçsek de susmuyor ki  içimizdeki Cumhuriyet Sevdası… Çocuklar mandolin de çalabilsinler, kahkahalarla şarkı söyleyebilsinler istiyoruz. Bunun için kuruldu TOBAV MANDOLİN ORKESTRASI. İZDOB Solist Sanatçısı, üyemiz Hüseyin Genç ‘in bütün gönüllülüğüyle yaptığı önderliği ve koordinatörlüğü ile… Kendisine minnettarız. Neredeyse  Türkiye’nin en büyük mandolin orkestrası olma yolundalar. Hatta öyle mükemmele doğru gidiyor ki, içinden, sevgili Gürer Aykal’ın onursal şefliğinde, TOBAV GENÇ kapsamında, bir oda orkestrasını kucaklayacak olmanın heyecanı içindeyiz. Konserden konsere, festivalden festivale koşarak anlatacağız bu güzel masalı herkese… Ama en büyük  hayalimiz şu; Gençler katılsın aramıza. Birleşe birleşe büyüyelim. Çocuklar özensin bize, güle oynaya, çala, söyleye yaşama katılalım.

TOBAV Mandolin orkestrası, Hale Gökalpsezer, Çağrı, Megaplus dergisi 35. sayı

Haydi!

Evin bir köşesinde, çocukluğunuzdan kalan mandolin size mi bakıyor?  Onu alın gelin.

Hep bir enstrüman mı çalmak istediniz? Haydi bize katılın.

Müzik öğretmeni misiniz? Lütfen gelin.

Müzik yolunda bir nefer, bir öğrenci misiniz? Size çok ihtiyacımız var.

Haydi!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı